Adio Soda

 

Marius Stîncel și Sorin Corpodean și-au anunțat astăzi intenția de a părăsi definitiv Clubul Sportiv Ocna Mureș.

 

 

Clubul SODA nu exista fără Marius Stîncel, Sorin Corpodean și sponsorii convinși de dânșii.
Clubul SODA înseamnă baze sportive și sute de copii și tineri angrenați în echipe sportive, înseamnă oameni care lucrează pe bani puțini sau gratis, înseamnă un viitor pentru viața sportivă din Ocna Mureș sau - de ce nu? - pentru orașul Ocna Mureș.

Acum 5 ani stadionul arăta ca după bombardament iar sportul în Ocna Mureș, în special fotbalul, era o dulce amintire. Binențeles că la renașterea sportului ocnamureșan au muncit și au contribuit financiar mulți oameni dar meritul este al inițiatorilor acestei "mișcări". Dacă nu din alt motiv, macar din respect pentru aceste lucruri ar trebui să se respecte ierarhia în CS Soda Ocna Mureș. Este strigător la cer ce s-a întamplat la noi: antrenorii "alungă" conducerea. Asta cu ajutorul nostru, a ocnenilor, o "specie" aparte, care ne spălăm cu mândrie rufele în public (Facebook). Tot acest scandal mediatizat pe rețelele sociale nu a reușit decât să distrugă unul dintre puținele lucruri frumoase de care a avut parte orașul nostru în ultima perioadă. Păcat!

Personal îmi doresc să se încheie acest conflict, pentru binele orașului. Primăria ar putea renunța la atitudinea de falsă neutralitate "elvețiană" (nu de alta, dar banii cheltuiți pentru Soda, sunt din buget, nu din buzunarele personale) și să cheme la masa tratativelor conducerea Clubului SODA si antrenorii echipei de fotbal. În acest fel trebuie tranșată problema, nu pe rețelele de socializare. Oricum, trebuie ținut cont și de faptul că, indiferent cât de mult iubim echipa noastră de fotbal, CS SODA înseamnă mult mai mult decât echipa de fotbal, așa cum am scris mai sus. Și aceasta numai și numai datorită inițiativei și implicării domnilor Stîncel și Corpodean.
În concluzie, dacă un antrenor are o nemulțumire, normal și logic, încearcă să o rezolve IERARHIC, nu pe facebook și - dacă nu este mulțumit de rezultat - să demisioneze sau să candideze la președinția clubului SODA.

În altă ordine de idei, dacă nu exista acest scandal, nu exista nici sondajul (de pe pagina suporterilor) despre intentia de a contribui financiar la susținerea echipei, pentru simplul motiv că avea cine să se ocupe de atragerea fondurilor. Din păcate, o să vedem că sponsorii importanți au părăsit Soda, odată cu Marius Stîncel și Sorin Corpodean, sufletul SODA.

Să auzim de bine!
HAI SODA DRAGĂ!


Marius Stincel28 august 2013 – 10 iunie 2018

Felicitări CAMPIONILOR!
Felicitări golgheterului absolut Valentin DRĂGAN!
⚽️🥇🏆
Felicitări echipei pt câștigarea campionatului!

Intors acasa in 2010, am plecat, cu încredere, într-un drum lung, în luna iunie 2013. Un drum cu multe necunoscute și cu multe provocări. Cea mai mare a fost să îmi demonstrez mie însumi– ca acasa la Ocna Mures (“nimeni nu e profet in tara lui” ) sunt capabil sa pun in practica ce am invatat in ultimii 22 de ani si că pot să izbândesc, cu cinste și demnitate, în tot ceea ce mi-am propus.
Nu pot să fac, aici și acum, o relatare a întregii mele experiențe – una extraordinara, cronologic însă, trebuie să amintesc, rezumând, ca am intrat in viata echipei de fotbal “din cauza”celor 2 buni prieteni ai mei – Gicu Domsa (Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!) si Mihai Bucur (Grasu), ca am intalnit, oameni minunați de la care am avut de învățat si ca am castigat un mare si adevarat prieten pentru tot restul vietii – Sorin Corpodean

Mândria de a fi făcut parte din FAMILIA SODA si sportul ocnamuresean este, într-un cuvânt, ceea ce simt astăzi,.

La plecare dupa aproape 5 ani, îmi doresc trei lucruri.
– Primul: să am înțelepciunea de a lua cu mine doar faptele și amintirea persoanelor care mi-au adus atatea moment de satisfacie.
– Al doilea: Să pot să mă despart, mulțumind, de locul pe care l-am considerat „acasă” în acesti 5 ani. Să am puterea de a-mi lua rămas bun, cu recunoștință, de la echipă, colegi, prieteni, autoritatile locale, oameni care m-au ajutat neconditionat in tot acest timp, care mi-au fost alaturi in aceasta frumoasa perioada, fără colaborarea cărora n-aș fi putut realiza ceea ce mi-am propus, fără ajutorul cărora nu m-aș fi simțit parte a unei mari familii care este SODA.
– Al treilea lucru pe care mi-l doresc este să ne dea Dumnezeu tuturor speranța și încrederea că vom păstra amintirile neprețuite ale acestei experiențe, pe care noi le-am generat, noi, cei ce ne-am întâlnit (întâmplător sau nu) în acest loc, în acest timp…

Vreau să le mulţumesc din tot sufletul tuturor celor care m-au spijinit în aceasta perioada – grupului “ SODA ULTRAS”, antrenorilor de la echipele de junior si parintilor; dar mai ales celor care au trecut peste multe, vazand pasiunea si implicarea mea si pe care “i-am vitregit” de prezenta mea si ma refer aici la familie – soţiei mele şi celor două fiice ale noastre, surorilor si fratelui meu impreuna cu familiile lor si bunului meu prieten Mircea Gatea, pentru aceşti 5 ani care mi-au influentat viaţa.

Îmi iau rămas bun, așadar, încredințat ca si la Ocna Mures se poate face performanta, daca ai incredere in Dumnezeu, pui mult suflet, rabdare si pasiune si că fiecare avem șansa noastra de a deveni „puțin nemuritori” – cât timp vom dura în amintirea celorlalți.
“Daruind, vei dobandi!”

La revedere SODA Ocna Mures! Multumesc SODA Ocna Mures!

    Cu deosebit respect si deosebita consideratie,
    Marius Stincel

 

Sorin CorpodeanFelicitări CAMPIONILOR!
Felicitări golgheterului absolut Valentin DRĂGAN!
Felicitări echipei pt câștigarea campionatului!

Eu plec cu sufletul împăcat ca mi-am încheiat misiunea in Stadionul Dragostei și la echipa de suflet!
Am lăsat in urma toată baza sportiva (3 terenuri funcționale) la un nivel pe care alte echipe de liga 2 nu o au! … administrată bine va forma generatiile viitoare de fotbaliști, crescuți in curtea proprie!
Am format începând din 2016 toate grupele de copii (nascuti din anul 2005 și mai mici) și acum sunt cu toții participanți in competiții la fiecare categorie de vârsta in parte (câte doi ani de nastere consecutivi la fiecare echipa)
A fost înscrisă și echipa a doua in liga 5 din sezonul 2016-2017, echipa unde erau rulați și jucătorii tineri, dar și cei care nu jucau titulari la echipa de liga 4 in etapa respectiva
Am creat din 2016 o agenda anuală a evenimentelor, repetate ca ediții in aceeași data sau perioada a anului! … vezi: Ziua Familiei Soda (Ianuarie), Cupa Dexter pt copii (Februarie-Martie), Săptămâna porților deschise (Aprilie), Trofeul “Gicu DOMȘA” pt cluburi, respectiv copii din scoli (Septembrie-octombrie), Trofeul “ Ilie STANCIU” pt echipe Old Boys (Septembrie-octombrie), Al nostru colind (Decembrie)
Marea realizare consider ca a fost in partea de infrastructura a bazei sportive (instalația automata de irigație și aspersoare, porți noi fixe și mobile de toate dimensiunile, banci noi de rezerva pe toate terenurile, instalația de sonorizare din Tribuna “Gicu DOMȘA”, condițiile noi oferite după renovarea zonei vestiarelor și condițiile de refacere, sauna, etc) și pe partea sportiva de asemenea funcționarea piramidei fotbalului de la copii de 7-8 ani pana la seniori și chiar Old Boys și fotbal feminin.
Clubul era pregătit deja pentru a trece la un alt nivel de performanța și asta după doar doi ani și jumătate, de când m-am întors acasă alături de Marius Stîncel!
Am reușit ÎMPREUNĂ cu Marius, având sprijinul autorităților locale, dar mai ales și al unor oameni cu suflet mare pt echipa SODA, sa facem in doi ani și jumătate ceea ce altii nu fac în toată viața lor!

RESPECT tuturor celor care au contribuit, intr-un fel sau altul, la reconstrucția unui stadion istoric (care a găzduit primul joc din România disputat in nocturna in 30.08.1936), dar mai ales la revitalizarea activității clubului de fotbal!

Viața îmi e călăuzită de reclama mea de suflet lansată in 1990, de către ADIDAS TORSION:
“ Dacă vrei cu adevărat, POȚI!”

PS: Va rog sa nu mai insistați, cel puțin in privința mea, cu întoarcerea! … ma refer la toți care dau comentarii sau îmi scriu mesaje private!
Am spus și o repet:
NIMENI și NIMIC nu vor schimba decizia mea luată vineri seara!

Hai SODA Dragă!
Sorin Corpodean.

Adaugă comentariu

Comentariile trebuie să facă referire la subiectul articolului.
Mesajele care conţin expresii licenţioase, atacuri la persoană, instigă la ură, rasism, xenofobie sau homofobie, ori aduc atingere altor persoane vor fi editate sau şterse.
Îi încurajăm pe cititori să ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate pe ocnamuresanul.ro
Autorul este singurul responsabil pentru comentariile postate pe acest site si isi asuma in intregime consecintele legale, implicit eventualele prejudicii cauzate, in cazul unor actiuni legale impotriva celor afirmate.

Ultimele ştiri

article thumbnailCumul de infracțiuni rutiere, reţinute în sarcina unui bărbat din Ocna Mureş.La data 21 mai a.c., în jurul orei 08.10 poliţiştii Secției 4 Poliție Rurală Ocna Mureș au fost sesizaţi de către un cetăţean, cu privire la faptul că, în dimineaţa...
article thumbnailIPJ Alba a organizat o acţiune cu efective mărite, în Ocna Mureş şi pe raza de competenţă a Secţiei 4 de Poliţie Rurală. Au fost aplicate 72 de amenzi, în valoare de peste 20.000 de lei şi au fost identificaţi 3 autori de infracțiuni. La data de 4...
article thumbnailPoliţiştii Postului de Politie Noșlac, l-au identificat, pe S.V.A. de 26 de ani, din comuna Noșlac, ca persoană bănuită de furtul sumei de 800 lei, dintr-o locuinţă din aceeaşi localitate.  La data de 16 aprilie a.c., poliţiştii Postului de Politie...
article thumbnailPoliţiştii din Alba caută o minoră care a plecat de acasă, din oraşul Baia de Arieş şi nu a revenit până în prezent. Persoanele care dețin informații care să ajute la găsirea acesteia sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau...
article thumbnailLa data de 03.02.2016, în jurul orelor 12.30, poliţiştii din Ocna Mureş l-au identificat pe B.D., de 39 de ani, care locuieşte fără forme legale în Ocna Mureş, în timp ce transporta 17 kilograme de cabluri din cupru, ce s-au dovedit a fi sustrase...
    More inComunicate IPJ  

    Ultimele comentarii

    Acum online

    Avem 70 vizitatori și nici un membru online

    Ziar Com